Alanya'nın gözü safaride

Covid -19 salgını nedeniyle dibe vuran turizm sektörünün etkileri Alanya kırsalında da kendini hissettiriyor. Kırsalda ikamet eden vatandaşların gözü kulağı, turizm ekonomisini kırsala taşıyan jip safarilerde.

Alanya'nın gözü safaride

İlçede turizm sektörünün ekonomik girdisini kırsal kesime ulaştıran en önemli unsurlardan biri jip safariler. Yılda ortalama 250 bin turisti kırsal kesimle buluşturan ve yaklaşık 30 milyon Avroluk bir ekonomiyi sağlayan jip safarilerin faaliyete geçememesi turistlerden kazanç elde eden köylerinde sıkıntıya girmesine neden oldu. Turizm sezonunun açılmasını bekleyen kırsal kesimdeki vatandaşlar bir an önce jip safarilerin başlamasını istiyor. 
HER ŞEY ÇOK BELİRSİZ
Konuya ilişkin olarak sorularımızı yanıtlayan jip safari turu işletmecisi ve geçmiş dönede TÜRSAB Alanya BTK’dan jip safarilerden sorumlu başkan yardımcılığı yapmış olan Mehmet Nedanlı süreçle ilgili belirsizliğin sürdüğünü söyledi. Nedanlı, “Henüz sezona ilişkin net bir tablo yok. Bekleyişimiz sürüyor. Güzergahlarımızı bile belirlenmedi. Umuyorum bir hareketlilik olur. Çünkü kırsal kesimdeki özellikle turizmden para kazanan restoran işletmeciliği ve hediyelik eşya satan vatandaşlarımızın gözü kulağı jip safarilerin açılmasında. Beni arayıp durumu soran arkadaşlarımız var.” Diye konuştu. 

GÜVENLİĞİ SAĞLARIZ
Turistlerin ilçeye gelmesi durumunda gerekli tedbirleri alabileceklerinin altını çizen Nedanlı, “Uçakta saatlerce birlikte yolculuk yapan misafirlerimizin açık havada sağlıklı kalması için her türlü önlemi alırız. Yeter ki ilçeye gelmeye başlasınlar.” Şeklinde konuştu. 
PEK UMUDUMUZ YOK
2020 yılı için tablonun çok olumlu olmadığını sözlerine ekleyen Nedanlı, “Burada hedef 2021. 2021 yılını kurtarabilirsek büyük bir gelişme olur. 2020 yılı için çok olumlu bir tablo görünmüyor.” Dedi.